aaa

im. Laureatów Nagrody Nobla

22 lutego skauci na całym świecie obchodzą ważne święto - Dzień Myśli Braterskiej.

Tego dnia harcerze ślą życzenia do przyjaciół, odwiedzają się i spotykają na uroczystych zbiórkach. Zwyczaj ten ma przypominać o braterstwie wszystkich skautów świata, rozumianym jako wzajemna przyjaźń wszystkich młodych ludzi. Braterstwo, służba i praca nad sobą, to podstawowe zasady skautingu.

O święcie przypomnieli nam harcerze-uczniowie naszej szkoły:

Asia Szultka,Weronika Karaszczak, Zuza Łajs, Natalia Miodek, Ola Jaszyk,Maciej Adamski i Kuba Metelski.

Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata.

(Ludwig Wittgenstein)

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (ang. International Mother Language Day), ustanowiony przez UNESCO w listopadzie 1999r. na wniosek Bangladeszu. Data ta upamiętnia wydarzenia z Pakistanu (w którego skład wchodziły wówczas terytoria zamieszkałe przez Bengalczyków), gdzie w 1952r. zginęło 5 studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu. Według danych UNESCO na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, lecz ponad połowa z nich jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w przeciągu kilku pokoleń.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na świecie miały miejsce w roku 2000. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 2005r.

Projekt MAKE A STEP

Poznawanie kultury i tradycji Malezji, gry i zabawy rozwijające pracę w grupach oraz intensywna nauka języka angielskiego towarzyszyły kolejnemu tygodniowemu cyklowi zajęć prowadzonych w ramach międzynarodowego programu MAKE A STEP. Nasza wolontariuszka natomiast spotkała się z dużą życzliwością i sympatią ze strony uczniów, a także miłą, rodzinną atmosferą i troskliwością w miejscu zakwaterowania, za co serdecznie dziękujemy Państwu Kolasińskim J

Małgorzata Jędruś, Aleksandra Stuleblak-Banacka