aaa

im. Laureatów Nagrody Nobla

Dwunastu gniewnych ludzi

9 marca miłośnicy teatru wybrali się na  wieczorny spektakl do Teatru Nowego.

Amerykański dramat sądowy z 1956 roku, zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose’a, stał się inspiracją dla zespołu Teatru Nowego.

Kto zabił? To pytanie szczególnie istotne dla nastolatka oskarżonego o zabicie ojca. Jednak emocje towarzyszące wydaniu werdyktu są silniejsze niż zebrane dowody i poczucie sprawiedliwości. Duszna sala obrad, chęć obejrzenia meczu, stereotypowe myślenie  i bagaż doświadczeń życiowych nie ułatwiają zadania 12 przysięgłym. Ponury nastrój udziela się także publiczności...

Winny? Niewinny? - pytają wszyscy nawet wtedy, kiedy scena jest już pusta, a światła zgasły.

La Vida Loca

W środę, pierwszego marca, w Gimnazjum nr 4 odbył się  I Międzyszkolny Konkurs Języka Hiszpańskiego „La Vida Loca”.

Jako,że celem nauki języka obcego jest przede wszystkim rozwijanie komunikatywności i pomoc w odnalezieniu się w sytuacjach dnia codziennego, uczniowie mieli za zadanie najpierw napisać scenariusz (tragiczny lub komiczny), a następnie przedstawić na scenie rozpisaną scenkę. W tym roku temat przewodni brzmiał „En el restaurante”

Miło nam poinformować, że reprezentacja Naszej Szkoły w składzie: Zuzanna Pękala, Maria Jabłkowska i Joanna Szultka za scenkę pt. „Hiszpanie w angielskiej restauracji” otrzymała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy – ¡ Enhorabuena ! J

22 lutego skauci na całym świecie obchodzą ważne święto - Dzień Myśli Braterskiej.

Tego dnia harcerze ślą życzenia do przyjaciół, odwiedzają się i spotykają na uroczystych zbiórkach. Zwyczaj ten ma przypominać o braterstwie wszystkich skautów świata, rozumianym jako wzajemna przyjaźń wszystkich młodych ludzi. Braterstwo, służba i praca nad sobą, to podstawowe zasady skautingu.

O święcie przypomnieli nam harcerze-uczniowie naszej szkoły:

Asia Szultka,Weronika Karaszczak, Zuza Łajs, Natalia Miodek, Ola Jaszyk,Maciej Adamski i Kuba Metelski.

Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata.

(Ludwig Wittgenstein)

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (ang. International Mother Language Day), ustanowiony przez UNESCO w listopadzie 1999r. na wniosek Bangladeszu. Data ta upamiętnia wydarzenia z Pakistanu (w którego skład wchodziły wówczas terytoria zamieszkałe przez Bengalczyków), gdzie w 1952r. zginęło 5 studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu. Według danych UNESCO na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, lecz ponad połowa z nich jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w przeciągu kilku pokoleń.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na świecie miały miejsce w roku 2000. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 2005r.